Cyfrowy bliźniak – narzędzie dla geniuszy planowania

Wiele osób może stwierdzić, że park maszynowy jest sercem zakładu produkcyjnego, a za razem jego najważniejszą częścią. Jednak warto mieć na uwadze, że nie tylko przestrzeń robocza czy zaawansowane maszyny odgrywają istotną rolę w takim przedsiębiorstwie. Nawet jeśli to one wykonują precyzyjną i efektywną pracę, za jej planowanie odpowiedzialny jest człowiek. Jeśli aspekt logistyczny zawiedzie, firma poniesie duże straty. Cyfrowy bliźniak to narzędzie, które pomoże temu zapobiec.

Czym jest cyfrowy bliźniak?

Na początek warto dowiedzieć się, jaka jest definicja cyfrowego bliźniaka. Tak zwany digital twin to nic innego jak odwzorowanie danego zakładu przemysłowego lub jego wybranych elementów w przestrzeni wirtualnej. Zaawansowane oprogramowanie zbiera dane, które pozwalają na obserwację środowiska pracy w czasie rzeczywistym. Daje to duże możliwości planowania i pozwala śledzić przebieg poszczególnych zadań, nawet jeśli menadżer produkcji znajduje się na drugim końcu kraju. W czasach kiedy praca zdalna niekiedy bywa koniecznością, staje się to bardzo dużym udogodnieniem. Drugą niezwykle ważną opcją, którą mogą cieszyć się posiadacze cyfrowego bliźniaka, jest możliwość przeprowadzania zaawansowanych symulacji. Tworzenie scenariuszy, w których będziemy testować różne warianty to nieoceniona pomoc, zwłaszcza jeśli planujemy nowe inwestycje.

Cyfrowy bliźniak – jak może pomóc przedsiębiorcom?

Kompleksowe gromadzenie danych oraz obserwacja to klucz rozwoju i zwiększana zysków. Cyfrowy bliźniak pomoże osiągać założone cele, chociaż warto mieć na uwadze, że wielu rzeczy nie jest w stanie zrobić za swojego użytkownika. Dzięki digital twin możemy wyłapać błędy i znaleźć dla nich rozwiązania, planować optymalizację zakładu, testować nowe metody produkcyjne lub sprawdzić, czy zakup nowej maszyny to dobry pomysł. Jednak warto pamiętać, że digital twin, chociaż rozegra dla nas wybrane scenariusze, sam nie wyciągnie z nich wniosków. Zrobić to musi użytkownik. Zanim zaczniemy wprowadzać zmiany, zapoznajmy się z tym narzędziem https://dbr77.com/digital-twin. Dobrze przeprowadzone wdrożenie w połączeniu z umiejętnością planowania to klucz do sukcesu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *